• تلفن : 88799175 - 021
  • ایمیل: info@behsazandishan.com

تاریخچه میراگرهای اصطکاکی

اولین ثبت اختراع رسمی میراگرهای اصطکاکی به قبل از سال 1950 برمیگردد. تاریخچه این میراگرها بسیار طولانی بود و انواع این سیستم برای اهداف گوناگون طرح و تولید شده است. طی گذشت سال ها انواع این میراگرها برای اهداف سازه ای و مکانیکی مختلفی ساخته و مورد استفاده قرار گرفته است. انواع این میراگرها توسط افرادی نظیر کونستانتینو ، رینهورن ، پوپوف ، پال ، معلا و شرکت هایی مثل تکتون، پال، سومیتومو و دمپتک ساخته شده است که در ادامه نمونه هایی از آنها آورده شده است. انواع این میراگرها در مقاطع مختلف زمانی در سازه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته و هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند که با گذشت زمان سیستمهای جدید با هدف ارتقاء عملکرد و رفع نواقص میراگرهای قدیمی ابداع و تولید شده اند.

سیستم‌های اولیه هر یک دارای ایراداتی بوده اند که به همین دلایل بسیاری به مرحله استفاده وسیع و صنعتی نرسیده و در مراحل ابتدایی تولید متوقف شده اند. در مدلهای جدید تر محققان سعی نمودند ایرادات مدل های پیشین را برطرف نمایند. میراگرهای اصطکاکی انتقالی بطور عام دارای نقاط ضعفی به علت نوع مکانیزم خود می‌باشند که از آن جمله می‌توان به حساسیت به ایجاد آلودگی و یا خوردگی در دراز مدت در سطوح خارج از سطوح اصطکاکی موجود در حالت فعال نشده اشاره نمود.
میراگر اصطکاکی دورانی دمپتک به عنوان نسل جدید میراگرهای اصطکاکی موفق به رفع این نقاط ضعف باقیمانده در میراگرهای انتقالی شده و در مدت زمان کوتاهی در پروژه های با اهمیتی در نقاط مختلف جهان از جمله چندین پروژه در کشور ژاپن از جمله در بلندترین برج ساختمانی کشور مورد استفاده قرار گرفته است. شرح مختصری در این باره در ادامه آمده است.